Organising Committee
Mark Cutkosky Stanford University (Local Organizing Chair)
Paul Verschure Universitat Pompeu Fabra (Co-Chair)
Tony Prescott University of Sheffield (Co-chair)
Michael Mangan University of Lincoln (Programme Chair)
Marc Desmulliez Heriott Watt University, Scotland (Steering Committee)
Anna Mura Universitat Pompeu Fabra (Communications)
Technical support
Gosia Wojciechowska Stanford University
Matthew Alfonso Estrada Stanford University
Amanda Kay Stanford University
Workshop Organizers
Mark Cutkosky Stanford University, USA
Alexis Lussier Desbiens Université de Sherbrooke, Canada
John Doyle Caltech, USA
Leah Krubitzer University of California, Davis, USA
David Lentink Stanford University, USA
Tony Prescott University of Sheffield, UK
Paul Verschure UPF, IBEC, ICREA, Barcelona, Spain
Program Committee
Andrew Adamatzky UWE, Bristol, UK
Robert Allen University of Southampton, UK
Farshad Arvin University of Manchester, UK
Tareq Assaf Bristol Robotics Laboratory, UK
Joseph Ayers Northeastern University, USAYoseph Bar-Cohen Jet Propulsion Laboratory (JPL)/California Institute
Yoseph Bar-Cohen Jet Propulsion Laboratory (JPL)/California Institute of Technology (Caltech), USA
Paul Baxter University of Lincoln, UK
Lucia Beccai Istituto Italiano di Tecnologia, Italy
Josh Bongard University of Vermont, USA
Federico Carpi University of Florence, Italy
Hillel Chiel Case Western Reserve University, USA
Andrew Conn University of Bristol, UK
Jorg Conradt TU München, Germany
Holk Cruse University of Bielefeld, Germany
Heriberto Cuayahuitl University of Lincoln, UK
Mark Cutkosky Stanford University, USA
Marc Desmulliez Heriot-Watt University, UK
Alex Dewar University of Sussex, UK
Sanja Dogramadzi University of the West of England, UK
Stephane Doncieux UPMC, France
Christian Dondrup Heriot-Watt University, UK
Volker Duerr Bielefeld University, Germany
Wolfgang Eberle Imec, Belgium
Maria Elena Giannaccini University of Bristol, UK
Benoit Girard CNRS UPMC, France
Jose Halloy Université Paris Diderot, France
Marc Hanheide University of Lincoln, UK
Helmut Hauser University of Bristol, UK
Ivan Herreros Universitat Pompeu Fabra, Spain
Ioannis Ieropoulos University of the West of England, UK
Agamemnon Krasoulis University of Edinburgh, UK
Konstantinos Lagogiannis Kings College London, UK
Nathan Lepora University of Bristol, UK
William Lewinger University of Dundee, UK
Michael Mangan University of Lincoln, UK
Uriel Martinez-Hernandez University of Leeds, UK
Ben Mitchinson University of Sheffield, UK
Anna Mura Universitat Pompeu Fabra, Spain
Vishwanathan Mohan University of Essex, UK
John Murray University of Lincoln, UK
Gerhard Neumann University of Lincoln, UK
Martin Pearson Bristol Robotics Laboratory, UK
Hemma Philamore Bristol Robotics Laboratory, UK
Andrew Philippides University of Sussex, UK
Tony Pipe Bristol Robotics Laboratory, UK
Tony Prescott University of Sheffield, UK
Roger Quinn Case Western Reserve University, USA
Benjamin Risse University of Edinburgh, UK
Sylvain Saighi University of Bordeaux, UK
Hannes Saal University of Sheffield, UKThomas Schmickl Karl-Franzens University of Graz, Austria
Thomas Schmickl Karl-Franzens University of Graz, Austria
Charlie Sullivan University of the West of England, UK
Pablo Varona Universidad Autonoma de Madrid, Spain
Eleni Vasilaki University of Sheffield, UK
Paul Verschure ICREA-UPF, Spain
Benjamin Ward-Cherrier University of Bristol, UK
Stuart Wilson University of Sheffield, UK
Hartmut Witte Technische Universitat Ilmenau, Germany
Jiawei Xu University of Newcastle, UK
Shigang Yue University of Lincoln, UK