PROGRAM

Home / CONFERENCE / PROGRAM

CONFERENCE

July 10-12  9:00  – 18:00   
The Conference and Poster Session will take place at the Kasugano International Forum in Nara, Japan. www.i-ra-ka.jp/en/

July 10

9:00 REGISTRATION 

9:20-9:30 - WELCOME
9:30 - 10:30 -PLENARY TALK  MICHAEL MILFORD 
Navigation, neuroscience and neural networks: a quest to understand intelligence and build better technology for robots and autonomous vehicles.

Animals inspired systems

10:30 - 10:50 Drosophibot: a fruit fly inspired bio-robot. Clarissa Goldsmith, Nicholas Szczecinski, Roger Quinn

10:50 - 11:10 Design of a canine inspired quadruped robot as a platform for synthetic neural network control. Cody Scharzenberger, Jonas Mendoza, Alexander Hunt

11:10 - 11:30 Coffee break

11:30 - 11:50 Crab-like hexapod feet for amphibious walking in sand and waves. Nicole Graf, Alexander Behr, Kathryn Daltorio

Locomotion and kinematics 

11:50 - 12:10 Heads or tails? Cranio-caudal mass distribution for robust locomotion with soft biorobotic appendages. Robert Siddall, Jenny Michel, Fabian Schwab, James Weaver, Ardian Jusufi

12:10 - 12:30 Speedy whegs climbs obstacles slowly and runs at 44 km/hour. William Breckwoldt, Richard Bachmann, Ronald Leibach, Roger Quinn

12:30 - 13:00 Poster Spotlight session 1

13:00 -15:00 Lunch break

Collective and distributed robotics

15:00 -15:20 Chemotaxis based virtual fence for swarm robots in unbounded environments. Simon Obute, Mehmet Dogar, Jordan Boyle

15:20 - 15:40 Automatic calibration of artificial neural networks for zebrafish collective behaviours using a quality diversity algorithm. Leo Cazenille, José Halloy, Nicolas Bredeche

15:40 - 16:00 Poster Spotlight session 2

16:00 -17:00PLENARY TALK  ANDRE VAN SCHAIK 
Feature extraction using adaptive selection thresholds.

18:30 - 20:00 COCKTAIL

July 11

 

9:00 -10:00  PLENARY TALK  HIROSHI ISHIGURO
Studies on interactive robots.

Animal-inspired systems

10:00 - 10:20 MiniBee: a miniature MAV for the biomimetic embodiment of insect brain models. Alex Cope, Ali Ahmed, Fadl Isa, James Marshall

10:20 - 10:40 Measuring the effectiveness of biomimetic robots as therapeutic tools: translating the felt security scale from English to Japanese. Emily Collins, Tony Prescott, Yoichiro Yoshikawa, Hiroshi Ishiguro

10:40 - 11:00 Manufacturing Artificial Wings Based on the Manduca sexta Hawkmoth. Matthias Weisfeld, Kenneth Moses, David Prigg, Richard Bachmann, Mark Willis, Roger Quinn

11:00 - 11:30 Coffee break

Computational intelligence for bioinspired systems

11:30 - 11:50 Foveated image processing for faster object detection and recognition in embedded systems using deep convolutional neural networks. Uziel Jaramillo Avila, Sean Anderson

11:50 - 12:10 Bio-inspired stochastic growth and initialization for artificial neural networks. Kevin Dai, Amir Barati Farimani, Victoria Webster-Wood

12:10 - 12:50 Poster Session

13:00 -15:00 Lunch break

15:00 -15:20 Poster Session

Biomimetics and Biohybrid systems

15:20 - 15:40 Affective visuomotor interaction: a functional model for socially competent robot grasping. Eris Chinellato, Gabriele Ferretti, Lucy Irving

15:40 - 16:00 Characterization of biomimetic peristaltic pumping system based on flexible silicone soft robotic actuators as an alternative for technical pumps. Falk Esser, Friederike Krüger, Tom Masselter, Thomas Speck

16:00 - 16:20 A robust and efficient cooler design inspired by leaf venation. Houpu Yao, Rui Dai, Hamidreza Marvi

16:30 - 17:30 - PLENARY TALK  TBA

20:30 SOCIAL DINNER

July 12

 

9:00 -10:00 - PLENARY TALK YUKIE NAGAI
Cognitive development in robots: a unified theory based on predictive coding.

Biomimetic/biohybrid systems

10:00 - 10:20 Robotic simulator of vocal fold paralysis. Maria Elena Giannaccini, Andrew Hinitt, Edward Gough, Andrew Stinchcombe, Keren Yue, Andrew Conn, Jonathan Rossiter

10:20 - 10:40 Adaptive biomimetic actuator systems reacting to various stimuli by and combining two biological snap-trap mechanics. Falk Esser, Frank D. Scherag, Simon Poppinga, Anna Westermeier, Max D. Mylo, Tim Kampowski, Georg Bold, Jürgen Rühe, Thomas Speck

10:40 - 11:00 Rose-inspired micro-device with variable stiffness for remotely controlled release of objects in robotics. Isabella Fiorello, Fabian Meder, Omar Tricinci, Carlo Filippeschi, Barbara Mazzolai

11:00 - 11:30 Coffee break

Artificial muscles and actuators

11:30 - 11:50 Design, optimization, and characterization of bio-hybrid actuators based on 3D-bioprinted skeletal muscle tissue. Rafael Mestre, Tania Patiño, Maria Guix, Xavier Barceló, Samuel Sánchez

11:50 - 12:10 Tuning a robot servomotor to exhibit muscle-like dynamics. Nicholas Szczecinski, Clarissa Goldsmith, Fletcher Young, Roger Quinn

12:10 - 12:30 Highly-integrated muscle-spindles for pneumatic artificial muscles made from conductive fabrics. Arne Hitzmann, Shuhei Ikemoto, Koh Hosoda

12:30-13:30 Poster Session

13:30 - 15:30 Lunch break

Memory and social robotics

15:30 - 15:20 Insect behavior as high-sensitive olfactory sensor for robotic odor tracking. Junji Horibe, Noriyasu Ando, Ryohei Kanzaki 

15:20 - 15:40 Robots that imagine: can hippocampal replay be utilized for robotic mnemonics? Matthew Whelan, Eleni Vasilaki, Tony Prescott

15:40 - 16:00 Feed-forward selection of cerebellar models for calibration of robot sound source localization. Mark Baxendale, Mokhtar Nibouche, Emanuele Lindo Secco, Tony Pipe, Martin Pearson

16:00 -16:30  AWARDS

END